НАШИОТ РЕКТОР ПРИСУСТВУВАШЕ НА ЛИКОВНА ИЗЛОЖБА ВО АНКАРА

Претставници од нашиот Универзитет, ректорoт проф. д-р Ахмет Веџди Џан и проректорот проф. д-р Абдулмеџит Нуредин, присуствуваа на отворањето на сликарска средба на Турксој, под наслов „Изложба на сликари од Северна Македонија“, посветена на 100-годишнината на Република Турција и 30-годишнината на Турксој.

Нашиот ректор, проф. д-р Ахмет Веџди Џан, имаше говор на отворањето на изложбата организирана од Турксој и Амбасадата на Северна Македонија во Анкара. Домаќин на оваа церемонија беше Универзитетот за музички и ликовни уметности во Анкара. Нашиот ректор го изрази своето задоволство што сликите на македонските сликари, особено на членот на академскиот кадар на нашиот универзитет Алпај Реџеп, се изложени на настанот, со што се придонесува за развој во културните и уметничките области меѓу двете земји. Тој им честиташе на сликарите и на оние кои придонесоа за организацијата на овој настан. Изложбата беше високо оценета.