Студентите на МУВ Правен факултет го одбележаа европскиот ден на правдата

На покана на претседателот на освниот суд во Гостивар г-дин Елеса Али,
на ден 25.10.2023 група од педестина студенти по право беше во студиска посета на основниот суд во Гостивар, во рамки на активностите за одбележување на европскиот ден на правадата. Групата ја предводеше доц.д-р Весна Попоска, деканка на правниот факултет заедно со продеканот доц.д-р Јордан Делев и секретарот Онур Лоч. При посетата, студентите имаа можност одблиску да се запознаат со работата на судот, судскиот систем на Република Северна Македонија и состојбите во правосудството.
Европската унија и Советот на Европа го прославуваат Европскиот ден на правдата од 2004 година, со цел да ја доближат правдата до граѓаните и да ги информираат за нивните права и за можностите за добивање на услуги за правна помош.